Д

Делікт - порушення цивільно-правових норм, за яке передбачена цивільно-правова відповідальність.
Деліктоздатність - здатність особи нести юридичну відповідальність за скоєні правопорушення.
Демократична держава - держава, що базується на визнанні та втіленні в суспільну практику таких принципів конституційного устрою, як народовладдя, політичний плюралізм, свобода й рівність громадян, реальність і невід'ємність прав людини тощо.
Держава - особлива політико-територіальна організація, що має суверенітет, спеціальний апарат управління й примусу і здатна надавати своїм велінням загальнообов'язкової сили для всього населення країни.
Державний апарат - система органів держави, які виконують управлінські функції.
Державна влада - здатність держави за допомогою державного апарату підкорювати своїй волі поведінку людей та їх об'єднань.
Державна служба - спеціально організована професійна діяльність громадян з реалізації конституційних цілей і функцій держави.
Державний режим - сукупність форм і методів здійснення державної влади.
Державний орган - особа або група осіб, організованих у встановленому законом порядку, які виступають від імені держави і у зв'язку з чим наділені державновладними повноваженнями.
Державний суверенітет - повновладдя й незалежність держави, що полягають у її праві за власним розсудом вирішувати свої внутрішні й зовнішні питання без втручання в них будь-якої іншої держави.
Деспотія - влада абсолютного монарха, особа якого обожнюється, тому відкидається необхідність додержуватися законів і моральних норм, що робить його владу дійсно нічим не обмеженою.
Джерело підвищеної небезпеки - об'єкт, експлуатація якого пов'язана з підвищеною ймовірністю завдання шкоди оточенню.
Джерело права - засіб зовнішнього виразу права, за допомогою якого воно набуває формальної визначеності та загальнообов'язковості.
Диктатура - необмежена політична, ідеологічна та економічна влада, яка здійснюється певною групою осіб на чолі з лідером, ім'я якого може дати назву тому чи іншому правлінню (бонапартизм, сталінізм і т. ін.)
Диспозиція - частина норми права, в якій визначається певне правило поведінки, тобто те, що суб'єкт повинен (або може) робити чи не робити.
Дієздатність - передбачена нормами права здатність суб'єкта своїми діями набувати й здійснювати суб'єктивні права та юридичні обов'язки.
Договір - взаємна угода між двома чи більше особами, яка спрямована навстановлення,зміну або припинення правовідносин.
Дуалістична монархія - монархія, в якій законодавча влада переходить до представницького виборного органу (парламенту), а монарх зберігає у своїх руках виконавчу владу і по своїй волі формує уряд, відповідальний перед ним.

Комментариев нет:

Отправить комментарий